kendiheykeliniyontmayadevamet

TAZELENME ÜNİVERSİTESİ (60 +) İZMİR KAMPÜSÜ DERS BAŞI YAPTI

60+Tazelenme Üniversitesi İzmir Kampüsü, yaşam boyu sağlık için yaşam boyu öğrenme 2017 -2018 eğitim dönemi 30 Eylül 2017 Cumartesi günü İsmet İnönü Sanat Merkezinde yapılan törenle açıldı. Açılış töreni ve tanıtım toplantısında 60+ Tazelenme Üniversitesi için kayıtlar alındı. Bu dönemin ilk dersi olan "Yaşlı Dostu Kent Kavramı " ile ders başı yapıldı.

23031140 134908283932848 5893556521348467895 n
Açılış töreninde Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Aziz Kocaoğlu mazeretleri nedeniyle katılamadığı için başkan Kocaoğlu adına açılış konuşmasını Büyükşehir Belediyesi Meclisi Üyesi sayın Hatice TATLI yaptı. Büyükşehir Belediyesi olarak 60+ Tazelenme Üniversitesine destek ve katkılarının artarak süreceğini, olarak bu projeyi çok önemsediklerini belirtti. İzmir'in yaşlı dostu bir kent olduğunu vurgulayarak yaşam boyu sağlık ve sağlıklı yaşlanma kopsettine uygun olarak Buca Sosyal Yaşam Kampüsü gibi güzel ve örnek yatırımları ile çalışmaların süreceğini söyledi. Hatice TATLI 'nın ardından söz alan İBB, Sosyal İşler Dairesi Başkanı Serpil Afşaroğlu Keskin tazelenme üniversitesi ve yaşlılara yönelik yapılacak projelere belediye olarak katkı ve desteklerinin süreceğini, işbirliği ile güzel çalışmalar yapmaktan doğan memnuniyetlerini belirttti.

333
Tazelenme Üniversitesi öğrencisi Muharrem Atalay “ Nazilli Öğretmen Okulu mezunu emekli öğretmenlerin, Tazelenme Üniversitesi'nin doğuşunda ve derslerinde etkin roller üstlendiklerini ” vurgulayarak başladığı konuşmasını " geçen yıl ayda bir yaptığımız derslere olan ilgi bizi daha ileri hedeflere itti; oradan aldığımız caseretle bu yıl kampüs olarak haftada iki gün düzenli ders programına geçiyoruz, bu süreçte emeği geçenlere teşeüküt ediyoruz " açıklaması ile sonlandırdı.

33333
Ege Geriatri Derneği başkanı ve Ege Üniversitesi Geriatri BD. öğretim üysi Doç. Dr. Sevnaz Şahin Ege Geriatri Derneği, Ege Üniversitesi Geriatri BD olarak 60+ Tazelenme Üniversitesi İzmir Kampüsünü açmaktan ve yürütücüsü olmaktan çok mutlu olduklarını, her geçen gün artan ilgi ile büyüyen ve yayılan bu projenin İzmir kompüsünü açmanın kıvancını yaşadıklarını, bu projede İzmir Büykşehir Belediyesinin katkı ve desteklerini hep hissettiklerini belirtti. Şahin, "bu projenin kurucusu ve yürütücüsü Akdeniz Ünversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan hocaya ve bu projenin İsmail hoca ile kurucusu ve öncüsü olan Nazilli Öğretmen Okulu mezunlarına, 60+ Tazelenme Üniversitesi öğrencisi büyüklerimize ve Tazelenme Üniversitesinde ders verecek olan akademisyen ve hocalarımıza tesekkür ediyorum. Sağlıklı, aktif ve keyifli bir yaşlılık dönemi için yaşam boyu sağlık için yaşam boyu öğrenme felsefesine uygun olarak hazırlanmış bu güzel projeye tüm yaşlılarımızı bekliyor, kendi heykellerini yontmaya çağırıyoruz. " çağrısı ile konuşmasını noktaladı.

2222

3IMG 20171026 173440 1
Yük. Hem. Ezer TENLİ keyifli ve güzel sunum ile Tazelenme Üniversitesi hakkında bilgilendirme yaptı; Türkye'nin bir çok il ve üniversitesinde ders başı yapan Tazelenme Üniversitesi kamüsleri ile ilgili bilgi verdi. Tenli sunumunu Tazelenme Üniversitesi İzmir Kampüsü ders programı ve kayıt süreci ile ilgili bilgilendirme ile bitirdi.

b23559725 144011649689178 4961400449745385037 n

Programın ikinci bölümünde panelist olarak psikolog Mevlüt ÜLGEN ve Yrd.Doç.Dr. İlker KAHRAMAN'ın yer aldığı "Yaşlı Dostu Kent Kavramı "paneline geçildi.
Psk. Mevlüt Ülgen, Dünyada ve Türkiye'de artan yaşlı nüfus ve demografik dönüşüme dikkat çekerek, bu demografik değişime uygun olarak ivedilikle atılması gereken adımlar ve politiklara dikkat çekti. Sağlıklı toplum için yaşam boyu sağlık felsefesi, aktif ve sağlıklı yaşlanma ilkeleri çerçevesinde gündeme gelen ve dünyda bir çok kentte uygulanan " yaşlı dostu toplum" ve "yaşlı dostu kent" kavramı üzerine bilgilendirme yaptı. "Yaşlı Dostu Kent" olmak için atıması gereken adımlar ve yaşlı dostu kent adaylığı süreceninde yapılması gerekenler hakkında açıklamalarda bulundu. Mevlüt Ülgen'in dikkat çekici ve etkileyici sunumunun ardından Yaşar Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi, YÜ. Tasarım, Uygulama ve araştırma Merkezi Müdürü Yrd.Doç.Dr. İlker KAHRAMAN ,"Yaşlı Dost Kent" kavramı, ilkeleri ve dayandığı yaşam boyu sağlık için sağlıklı çevre konsepti bilgilendirmesi ile başlayan sunumuna erişilebilirlik ve evrensel tasarım ilkeleri kavramsal çerçevesi ile devam etti. Türkiye'den ve Dünyadan örneklerle yaşlılara uygun kent panlaması, konut , yaşam alanları ve mimarı tasarımlara ilişkin görüş ve değerlendirmelerini sundu. Kahraman keyif ve ilgi ile izlenen, yaşamın içinden verdiği örneklerle zenginleşen sunumunda Türkye'de evrensel tarasım ve erişilebilirlik ilkesine uygun düzenlemler var ancak uygulamada ciddi sorunlar var, bu sorunları aşmak, sürdürülebilir, erişilebilir yaşam alanları ve kentler yaratılabilir, çok az maliyetle var olan yaşam alanları evrensel tasarım ilkeleri ile tasarlanan ürünlerle yaşlılara uygun hale getirlebilir, biz bu konuda işbirliği ve katkıya hazırız dedi. Kahraman sunumunu yaşlı dostu kent kavramının en temel dayanalarından olan erişilebilir çevre ve yaşam alanları için evrensel tasarım ilkelerine uygun yapılacak yaşam alanları yalnızca yaşlı bireylerin değil tüm kentlinin yaşamını kolaylaştıracak, daha sağlıklı toplum ve yaşlanma sürecine katkı sunacaktır açıklaması ile sonladırdı.
Açılış töreni ve panele katılan tüm katılımcılara, Büyükşehir Belediyesine, Hocalarımıza organizasyonda ve çalışmalarda yoğun emek sarf eden öğrenci temsilcilerimize teşekkür ediyoruz.

29

Tazelenme Üniversitesi ile ilgili bilgi almak ve kayıt için 60+ Tazelenme Üniversitesi İzmir Kampüsü iletişim ve koordinasyon sorumlusu Yük. Hem. Ezel TENLİ ve Öğrenci Temsilcileri Fuat KEYİK ve Nejla KUT 'an bilgi alabilirsiniz.

İLETİŞİM ve BİLGİ :
Ezel TENLİ 0 54 316 96 40
Fuat KEYİK 0 505 453 12 56
Nejla KUT 0 505 615 03 86

32IMG 20171124 WA0017

Mevlüt ÜLGEN  Yaşlı Dostu Kent sunumu için tıklayınız. 

GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi

GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi, 2000 yılından bu yana devam eden Türkiye Gerontoloji Atlası (GeroAtlas) araştırmasının bilgi ve deneyimlerinin sonucunda, bu araştırmanın sahibi ve yürütücüsü Prof. Dr. İsmail Tufan’ın başlattığı bir projedir.
Kim katılabilir?
GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı bir programdır. Sorularımız daha önemli
İnsanın öğrenme yaşı doğumu ile ölümü arasındaki her andır. GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi, ömür boyu öğrenme temeline dayanmaktadır. İnsan içinde yaşadığı toplumun kendisine sunduğu olanaklar ölçüsünde gelişebilir. Gelişme, ömür boyu devam etmektedir. Ancak bu sürenin anlamlı bir gelişme olabilmesi için yaşlılık döneminin anlamlı şekilde yapılandırılması “bilgi” ile olabilir. Bilgi sayesinde sağlıklı aktif ve başarılı yaşlanma olasılığı belirgin şekilde artmaktadır. GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi bu açıdan bakıldığında “yaşlanmayan gönüllerin” (merhum Hatice Aktaş, 103 yaşında) okuludur.Bilgiyle yaşlanmak bilgisizce genç kalmaya çalışmaktan iyidir
Notun değil, bilginin peşinde
GeroAtlas 60+ Tazelenme Üniversitesi’nde not ve rekabet yoktur. Amaç sadece öğrenmektir. Gençler üniversiteye ender hallerde öğrenmek amacıyla gelir. Onlar, daha ziyade meslek, kazanç ve kariyer kavramlarına odaklıdırlar. Yaşlılar üniversiteye geliyorsa, o zaman bunun yegâne sebebi öğrenmektir. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırladığımız öğretim programıyla, yaşlılarımızın öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek, aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı “yeni yaşlılar” bu yeni girişimin katma değeri olacaktır
Prof. Dr. İsmail Tufan