Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresine Yoğun İlgi.
Türkiye’de ilk kez İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ege Üniversitesi Geratri Ana Bilim Dalı ve Ege Geriatri Derneği işbirliği düzenlenen “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” Fuar İzmir'de açıldı. Yoga, zumba, nefes ve kahkaha kursları, ünlülerle sohbetler ve can dostum terapisi gibi renkli etkinliklerin yer aldığı fuar üç gün boyunca binlerce ziyaretciyi ağırladı. Ziyarteciler atölyelerde keyifli dakilalar geçirirken, bilimsel ve sosyal programda keyifli , aktif ve sağlıklı yaş almanın formüllerini dinleme fırsatı buldu.

1 17  DSC9321
1 16 1 7

 

Avrupa’nın en büyük fuarcılık tesislerinden Fuar İzmir, Türkiye’nin ilk “Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”ne kapılarını açtı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Ege Üniversitesi Geratri Ana Bilim Dalı ve Ege Geriatri Derneği işbirliği düzenlenen ve 11- 13 Mayıs 2017 tarihinde üç gün süren fuarda, Türkiye’de giderek artan yaşlı nüfusla birlikte “sağlıklı ve aktif yaş almaya” dikkat çekilirken, keyifli yaş almaya yönelik öneriler sunuldu.Yaş almanın biyolojik, psikolojik, sosyal ve kültürel boyutları irdelendi. 

Alanında uzman akademisyenler ve başarılarıyla topluma mal olmuş ünlülerle birlikte yaş alma üzerine interaktif sunumlar, söyleşiler ve atölyelerin yer aldığı fuar, “Keyifli ve Planlı Yaşlanma” konulu panelle başladı. Yaşlanmanın değil “keyifli” yaşlanmanın vurgusunun yapıldığı panelin ardından “Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”nin açılışı yapıldı.

Ünlü sanatçı Ediz Hun açılış töreninde sağlıklı yaş almanın sırlarını  paylaştı. 
Açılış törenine katılan ünlü sanatçı Ediz Hun, Türkiye’de böyle bir fuar ve kongrenin düzenlenmesinden büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “İzmir benim için çok özel bir kent. Annem 1930'lu yıllarda İzmir Kız Lisesi'nde felsefe öğretmeniydi. Ben yaş olarak 76'dan gün aldım. Ama gönlüm genç. Hayatın bazı sırlarını, yaşadığım tecrübeleri bu fuarda sizlerle paylaşacağım. Konuşmamım başlığı yaşamda dostluk ve sevgi olacak. Aziz Başkanımızı çok sever ve sayarım. İzmirliler böyle bir başkana sahip olduğu için çok şanslı” dedi.

İzmir'de yaşamak da yaşlanmak da güzel!
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, uzun sağlıklı yaş alma ile ilgili önemli çalışmalar yürüten Büyükşehir Belediyesi’nin, “Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi” ile bu çalışmalarını taçlandırdığını belirtti. İzmir'in sloganının “Yaşayan şehir, yaşanacak şehir” olduğunu hatırlatan Başkan Kocaoğlu, “Bizim birinci özelliğimiz, gülen yüzümüz, özgürlüğümüz ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden gitmemiz. Demokrasiye, insan haklarına, hukuk devletine inanmamız.. Bunun için çaba göstermemiz.. Güneş doğudan doğuyor. İzmir yurdumuzun en batısında. Biz güneşe bir ayna tutacağız ve İzmir'den bütün Anadolu'yu aydınlatacağız. Bunun için çalışıyor, bunun için üretiyoruz" diye konuştu.
İzmir'i diğer kentlerden ayıran en önemli özelliklerinden birinin de bu kentte yaşayan kadınlar olduğunu vurgulayan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle tamamladı:“İzmirli kadınlara ne kadar iş verirseniz verin hiçbir şey demez ama yaşam felsefesine müdahale etmeye kalktığınız zaman dimdik ayağa kalkar ve herkese haddini bildirir. Kentimizi ve ülkemizi kalkındırmak, yaşam standardımızı yükseltmek için mücadele ediyoruz. Bizimle birlikte bu yolculuğu katılanlara minnetle şükran duygularımı iletmek istiyorum.”

Hayat her yaşta güzel
“Uluslararası Keyifli Yaş Alma Fuar ve Kongresi” ve Ege Üniversitesi Geraitri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise yaptığı konuşmada yaşlılığın hastalıklı ve sorunlu bir dönem olmadığının altını çizerek, “Bizler 65 yaşından sonra hayatın durağan bir döneminin başladığını düşünürüz. Yaşlılık deneyimi hepimiz için birbirinden farklı oluyor. Bize özel, bize özgü gerçekleşiyor. Yaşlılık diye genel bir etiket altında herkesi toplamak hatalı sonuçlara götürüyor. Halbuki giderek artan kanı beden ve ruhen kendisine özen gösteren, sosyal ilişkileri bakımından anlamı etkinliklerde bulunan, gönüllü hizmetlerde yer alan kişilerin daha sağlıklı ve mutlu yaşadığı. Bu düşüncelerle düzenlediğimiz fuar ve kongremiz bizlere hayatın her döneminin kendine has güzellikleri olduğunu bir kez daha hatırlatacak. Bu fuar ve kongrenin başarısı için değişik mesleklerden birçok kişi büyük çaba sarfetti. Başta Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'na, belediye bürokratlarına ve Ege Geriatri Derneği'ne teşekkür ediyoruz” dedi.
Açılış konuşmalarının ardından Fuar ve Kongre kapsamında düzenlenen resim ve karikatür yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Yaş Alma merkezi Türk motifleri, el sanatları kursiyerlerinin defilesi ile yine merkez üyelerinden oluşan Umut korosu konseri büyük ilgi gördü.

Bilim ve Sanat Dünyasının Ünlüleri Fuar ve Kongrede katılımcılarla buluştu.
“Uluslararası İzmir Keyifli Yaş Alma Fuarı ve Kongresi”, “Bilimsel”, “Sosyal” ve “Atölyeler” olmak üzere 3 kategoride düzenlendi.
Bilimsel program kapsamında, tıp ve gerontoloji dünyasından çok önemli isimler kongrede fuar katılımcıları ile biraraya geldi. Türkiye'den Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Prof. Dr. İsmail Tufan, Doç.Dr Sevnaz Şahin, Prof. Dr. Fulden Saraç , Prof. Dr. Sibel Göksel, Prof. Dr. Aslı Çurgunlu, Prof. Dr. Engin Eker, Prof.Dr. Reyhan Uçku, Prof.Dr. Aliye Mandıracıoğlu, Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar, Prof. Dr. Çiçek Fadıloğlu, Prof. Dr. Ahmet Turan Işık, Prof. Dr. Sibel Eyigör, Doç. Dr. Burcu Balam Yavuz, Prof.Dr. Ekin Özgür Aktaş, Prof. Dr. Melis Oktuğ Zengin, Prof.Dr.Güzel Dişçigil, Doç. Dr. Alper Döventaş, Doç.Dr. Özlem Küçükgüçlü, Prof. Dr. Muammer Tuna , Prof.Dr. Deniz Suna Erdinçler, Nesim Tanğlay, Psk. Mevlüt Ülgen, Doç. Dr. Hatice Şimşek Keskin, Dr. Ahmetcan Bilgin, Av. Mithat Kara , Doç. Dr. Özlem Duva, Doç. Dr. Ergün Bozoğlu, Doç. Dr. Nil Tekin, Uzm. Dr. Yasemin Kılıç Öztürk, Polis Memuru, Tuncay Kılıç , Uzm. Dr. Pınar Tosun Taşar, Doç.Dr. Özge Küspeci, Ikuko Murakami, Uzm. Dr. Aslı Kılavuz, Uzm. Dr. Sumru Savaş, Doç.Dr. Gülistan Bahat Öztürk ve Doç. Dr. Yaprak Seçil'in konferans, panel ve söyleşi programlarında yer aldığı fuar ve kongrenin uluslararası bölümünde gerontoloji ve geriatri dünyasının önde gelen bilim insanları Emeritus Professor Terence Seedsman (Victoria University, Australia), Prof. Dr. Prof. Dr. Hiroko Akiyama ( Tokyo University, Gerontology Department, Japan ), Prof. Dr. Jean Pierre Michel (Geneve/Switzerland) University Of Genova ), Prof. Marcello Maggio ( UOC Clinica Geriatrica, Parma, Italy ) konferans ve sunumları ile çok önemli katkılar sundular. Kongre de sunulan onlarca bildiri ve poster kongreye çok önemli bilimsel katkı ve yayın zenginliği kattı.
Fuarda bilim insanaları ve uzmanlar fuara gelenlere, hastalıklara dair önemli bilgiler verdi. Vitamin ve bitkisel ilaç kullanımı, bakıcı tükenmişliği, sosyal hizmetlerden yararlanma, miras hukuku, hasta hakları, yaşlı ihmal ve istismarı, demans, kireçlenme, şeker hastalığı, hayat boyu öğrenme, iletişim yoluyla dolandırıcılık, düşme ve ev kazaları ile ilgili sohbetler büyük ilgi gördü. Fuarda ayrıca profesyonellerin bilgi ve deneyimlerini birbirlerine aktarabilecekleri sunumlar yapıldı..Sosyal programda yer alan  Ediz Hun, Nilgün Belgün ve Volkan Konak 'a  Çok Yoğun İlgi.  

Yeşilçam'ın usta sanatçıları Ediz Hun ve Nilgün Belgün'ün hayranlarıyla buluşup sohbet ettiği fuarda,  Volkan Konak  coşkulu bir konserle izleyicilerle  buluştu..

Bu atölyelerde hayat vardı.
Türkiye'de bir ilki daha gerçekleştiren İzmir Büyükşehir Belediyesi, Keyifli Yaş Alma Fuarı'nda birbirinden eğlenceli ve renkli 25 atölye çalışması gerçekleştirildi. Bu atölyelere 7'den 70'e dileyen herkes keyifle katılarak hem öğrendi hem eğlendi. Etkinlikler “Şirin atıştırmalıklar”, “Sende mi diyabetlisin?”, “Fotoğrafın güzelliği”, “Geleneksel sanatlar”, “Teknolojim”, “Rekreasyon”, “Masal”, “Resimli yaratıcı drama” ve “Can dostum terapisi” atölyeleri gerçekleştirildi. Hobi atölyesinde örgü, keçe, takı, taş boyama, tahta boyama ve ebru sanatı çalışmaları yapıldı. Ayrıca İngilizce, yoga, nefes, çamur, zumba, astroloji, kaygı ve kahkaha, ritim ve psikodrama atölyeleri fuara ayrı bir keyif ve renk kattı.

 DSC9739  DSC9819
18403537 1352166961535424 3780149037362488905 n DSC 0401
 DSC9773  DSC0002
1 3  DSC0049
25541 20170511021510 ERC 6632 25541 20170511021509 ERC 6534
 DSC9726 1 15
IMG 20170513 102919 IMG 20170511 131539 1
IMG 20170513 WA0243 DSC 0414
 DSC9313 1 22
25541 20170511021510 ERC 6803 25541 20170511021509 ERC 6578

 http://www.hurriyet.com.tr/izmirde-keyifli-yas-alma-fuari-ve-kongresi-y-40392429
http://www.sozcu.com.tr/2017/gundem/son-dakika-haberi/izmirde-keyifli-yas-alma-fuari-1844069/
http://www.haberturk.com/yerel-haberler/haber/53429854-keyifli-yas-alma-fuari-basliyor
http://www.milliyet.com.tr/keyifli-yas-alma-fuari-basliyor-izmir-yerelhaber-2019737/
https://www.cnnturk.com/keyifli-yas-alma-fuari-ve-kongresi
http://www.egedesonsoz.com/haber/turkiye-de-ilk-olacak-fuar-icin-geri-sayim-en-keyifli-yarisma-/953319
http://www.sabah.com.tr/egeli/2017/03/13/keyifli-yas-alma-fuari-duzenlenecek
http://arsiv.dha.com.tr/izmirde-keyifli-yas-alma-fuari-ve-kongresi-yapilacak_1474970.html
http://www.izmir.com.tr/Pages/Art/FairDetail.aspx?fairid=37079
http://www.egemeclisi.com/haber/58782/izmirde-keyifli-yas-alma-fuari-acildi.html
http://gazetedokuzeylul.com/?p=69319
http://www.milliyet.com.tr/keyifli-yas-alma-fuari-basliyor-izmir-yerelhaber-2019737/
http://www.haber7.com/izmir/2328594-uluslararasi-keyifli-yas-alma-fuari-ve-kongresi
http://www.karar.com/izmir/keyifli-yas-alma-fuari-basliyor-470961
https://www.izgazete.net/belediye/yas-alma-kongresi-guldurecek-h14032.html