1. Uluslararası 10. Ulusal İleri Yaş Sempozyumu “yaşlılıkta sosyal yaşam ve bakım” teması ile 22-23 Mart 2017 tarihlerinde Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi. İzmir Valiliği Himayesinde , İzmir Büyükşehir Belediyesi Desteği ile Ege Geriatri Derneği tarafından düzenlenen sempozyum; İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Ege Geriatri Derneği Onursal Başkanı ve İzmir Tabip Odası Başkanı, Prof. Dr. Fehmi Akçiçek, Ege Geriatri Derneği Başkanı, Doç. Dr. Sevnaz Şahin ve Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar'ın açılış konuşmaları ile başladı. Sempozyuma bu yılda ilgi büyüktü.

1uluslararası8

İZMİR'DEKİ YAŞLI ORANI, ORTALAMANIN ÜZERİNDE

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Sırrı Aydoğan, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığına dikkat çekti. Türkiye'de oranı yüzde 8.1 olan yaşlı nüfusun İzmir'de yüzde 10.2 oranına sahip olduğunu kaydeden Aydoğan, "Yaşlılarımızla barışacağız, onları sosyal hayatın içine sokacağız. Fiziksel yardım bir yere kadar. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizim 'Yaşlı-genç elele' programımız var. Bu o kadar moral sağlıyor ki! Huzur evlerimiz, sosyal yaşam kampüsümüz var. Harika şeyler var Buca Sosyal Yaşam Kampüsü'nde. Engelliler Merkezi var. Muazzam bir kampüs. Alzheimer hastaları topluma kazandırmak için bir merkezimiz var ve İzmir bu konuda çok büyük yol aldı. 11 Mayıs'ta da Türkiye'de ilk defa gerçekleşecek olan 'Keyifli Yaş Alma Fuar'ını açacağız" dedi.

YAŞLILARIN HAYSİYETLİ VE ÜRETKEN BİR YAŞAM SÜRMELERİNİN KOŞULLARINI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR

İzmir Tabib Odası Başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek ise konuşmasında, bir insanın yaşlanmasını hayat tarzı ve kendi sosyal çevresinin belirlediğini söyleyerek şöyle devam etti: "Uygun barınma ve çevre koşulları hazırlayan toplumlarda bile bazen, başta kullanılan dil olmak üzere ayrıştırıcı ve izole edici olarak, yaşlıların topluma aktif katılımlarının engellendiğini görebiliyoruz . Oysa yaşam kalitesi yüksek yaşlıların kendilerini tam olarak ifede edebilmeleri için haysiyetli ve üretken bir yaşam sürmeleri gerekiyor. Toplumun bunu sağlaması gerekiyor" dedi. Prof. Dr. Akçiçek konuşmasında, kendilerine her zaman desteğini sürdüren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu'na da teşekkürler etti.

1uluslararası3 1uluslararası4

 

TÜRKİYE’DE YAŞLI YÜZYILI OLACAK

Sempozyum Başkanı Prof. Dr. Fisun Şenuzun Aykar açılış konuşmasında, Teknoloji ve bilim çağı olan günümüzde, tanı ve tedavi olanaklarının artmasıyla dünyada ve ülkemizde nüfusun hızla yaşlandığını belirtti. Prof. Dr. Aykar, “Mevcut demografik eğilimin devam edeceği düşünüldüğünde, 21. yüzyılın tüm dünyadaki beklentilere paralel olarak Türkiye’de de yaşlı yüzyılı olacağı öngörülmektedir. Bu noktada güncel sağlık bakımında yeni yer edinmeye başlayan aktif yaşlanma için yaşlılıkta sunulan hizmetlerin kalitesi daha önemli hale gelmektedir. Toplum temelli sağlık bakım anlayışında sağlığın geliştirilmesinin yanında iyilik halinin devamını sağlamak da oldukça önemlidir. Bu noktada yetişkinlik döneminde olduğu gibi yaşlılık döneminde de fiziksel fonksiyonun bağımsızlığı ve iyilik halinin devamı için sağlık sorunlarının önlenmesi gerekmektedir. Gelişen toplumlarda yaşlı nüfusun artışının yol açtığı sıkıntıların ve çözüm yollarının iyi bilinmesi önemlidir. Bu düşüncelerle sempozyumda ‘Yaşlılıkta Sosyal Yaşam ve Bakım’ başlığı altında yaşlı bireylere sunulan hizmetleri, sorunları ve çözüm önerilerini ulusal ve uluslararası platformda görüşmeyi, fikir birliği oluşturmayı hedefledik. ‘Yaşlı Dostu Kent’ unvanı olan şehrimizde düzenlediğimiz sempozyumun verimli olduğunu düşünüyorum” dedi.

SAĞLIKLI YAŞ ALMANIN SIRLARINI ANLATTI
Sempozyumun konuğu olan ünlü sanatçı Hale Soygazi konuşmasında sağlıklı yaş almanın sırlarını anlattı. Soygazi, "İnsanın her döneminde ama özellikle ileri yaş döneminde olmazsa olmaz şey moral. Bir insan hasta olabilir ama morali kötüyse hiçbir şey kaldıramaz. Yaşam zevki kazanmak çok önemli. Moral ne kadar yüksek olursa, insan o kadar huzurlu ve o kadar iyi olur. Anahtar kelime moral" diye konuştu.

"İZMİRLİLER ÇOK ŞANSLI"

İzmir'de yaş almış insanları sokakta çok gördüğünü belirten ünlü sanatçı Soygazi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İlk defa İzmir'de bu kadar aktif bir katılım görüyorum. Galiba bizim Türkiye'de eksiğimiz bu, hayat bitti gibi geliyor. Halbuki ikinci hayat gibi görülmesi lazım. Gezmek, okumadığın kitapları okumak, tiyatroya, sinemaya, konsere gitmek lazım. Bütün bu aktivitelere ulaşmak için belediyelere çok önemli bir iş düşüyor; bunlar olunca yaşamaktan duyulan zevk artıyor. İzmir'de Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği aktiviteleri görüyorum ve çok mutlu oluyorum."

"HEM ANNE HEM CEO OLABİLİR"

Türkiye'de 'kadın ve anne rolü' konusunda da konuşan Hale Soygazi, "Sanki sadece annelik diye bir meslek var. Hayatın her alanında isteklerini yaşayabilecek bir varlık kadın ama artık annesin; ya çok fedakar ya da çok ezik olman gerekiyor. Halbuki her annenin kendi hikayesi var. Tek başına bir anne diye olgu olamaz; fotoğraf sanatçısı olur, anne olur; CEO olur, anne olur. Ama maalesef bizde olaya dar bir zihniyette bakılıyor" dedi.
Soygazi, ilerleyen yaşlarda başvurulan estetik ve plastik cerrahiye 'bambaşka birine dönüştürülmemek kaydıyla' karşı olmadığını belirterek, "Bir takım deformasyonu düzetmek olabilir ama çok büyük değişiklik gösterenlerin pskolojik sorunları var diye düşünüyorum. İnsanın kendini değiştirmek istemesi ciddi rahatsızlık bence" diye konuştu.

1uluslararası1 1uluslararası3 2
15 117
1uluslararası18 1uluslararası22 2
1uluslararası15 1uluslararası10

2421

http://www.hurriyet.com.tr/ileri-yas-sempozyumu-basladi-40404390
http://www.sabah.com.tr/egeli/2017/03/24/soygazi-yaslilikta-moral-cok-onemli
http://www.izmir.com.tr/Pages/NewsDetails.aspx?x=23938
http://www.aliagaekspres.com.tr/bolgeden/25/03/2017/anahtar-kelime-moral
http://guzelhisargazetesi.com/haber-soke-yasli-dostu-projesi-ile-uluslararasi-sempozyumda-yer-aldi-7027.html
http://www.erzurumdanhaberler.com/yasliya-moral-lazim-ama/
http://www.dinar.bel.tr/izmirde-10-ileri-yas-sempozyumu/
http://www.ihsm.gov.tr/haberdetay.aspx?haberno=2507