DSC 2022İzmir 8. İleri Yaş Sempozyumuna  Yoğun İlgi

‘Adli, Sosyal ve Tıbbi Acil Durumlar’ temalı İzmir 8. İleri Yaş Sempozyumu, 17 - 18 Mart 2015 İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Sempozyum Başkanı Prof Dr. Sibel Ülker Göksel , Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanglay ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun eşi Dr. Türkegül Kocaoğlu ‘nun konuşmaları ile başlayan sempozyuma gösterilen yoğun bir ilgi ve katılım dikkat çekiciydi.

Ege Geriatri Derneği tarafından İzmir Valiliği himayesinde, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Konak Belediyesi katkılarıyla düzenlenen sempozyumda; Sosyal Acil Durumlar ve Merkezi Yönetimler, Adli Acil Durumlar, Acil Serviste Yaşlı Olmak, Psikiyatrik Acil Durumlar, Olağandışı Durumlar ve Yaşlı Sağlığı başlıklı panellerde sosyal acil durumlar konusunda ülkemizdeki mevcut durum, japonya örneği, şiddet, istismar ve ihmal, adli sorunların ceza boyutu, ileri yaşta sağlığa erişim ve hasta hakları, hemşire ve hekim açısından acil serviste yaşlı hasta, depresyon, anksiyete, ajitasyon, deliryum, suisid, olağandışı durumlar epidemiyolojisi, olağandışı durumlarda yaşlı sağlığı sorunları konuları tartışıldı.

DSC 0081 DSC 0069 DSC 1585


Sosyal Acil Durumlar ve Yerel Yönetimler başlıklı oturum ile İzmir Büyükşehir Belediyesi, Konak Belediyesi, Karabağlar Belediyesi ve Bornova Belediyesi projeleri sunuldu. Şehrimizdeki Geriatri Alanındaki Projeler oturumunda Alzheimer Derneği, İleri Yaş Dergisi, Gündüzlü Bakım Merkezi, Narlıdere Huzurevi YBRM Modeli ile Palyatİzmir: Türkiye İçin Bir Model, Palyatif Bakımda İzmir Hızla Koşuyor projesi katılımcılarla paylaşıldı.İlham Veren Güzel Bir Örnek oturumunda ‘Türkiye'de Yaşlılığın Yapısal Değişimi’ kitabının yazarı Prof. Dr. İsmail Tufan hocamızı konuğumuz oldu. 

DSC 0185 DSC 0824 DSC 1540

 

Kültür Sanat, bölümünde Prof. Dr. Sait Eğilmez, Necdet Kurt, Eyüp Sultan Aylar ve Turgay Dekşen den oluşan müzik grubu “Dostlar Seni Unutmadı 2015 “ Aşık Veysel Türküleri konseri ile katılımcılara harika dakikalar yaşattılar.

DSC 1753 DSC 1314 DSC 0703


Fotoğraf Sanatçısı Emirali Kokal’ın “Hafızalardaki Huzur” ve Prof. Dr. Feriha Çilli’nin Seramik Sergisi sempozyum boyunca beğeni toplayan etkinlikler arasında yer aldı.

DSC 0559 DSC 1484 DSC 1728


Geleneksel İleri Yaş Ödülleri bu yıl İzmir kültür, sanat ve sosyal yaşamına katlıları nedeni ile Selçuk Yaşar, Cavit Kürnek ve Hamza Rüstem’e verildi.
Kapanışta konuşan Sempozyum Eş Başkanı Prof. Dr. Sibel GÖKSEL İzmir Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezinin bu güzel atmosferinde çok verimli ve güzel bir sempozyum geçirdiklerini, yoğun bir ilgi ve katılımdan memnun olduklarını belirterek sempozyuma katkı ve katılım sağlayan herkese teşekkür etti. Prof. Dr. Sibel GÖKSEL “ bilimsel ve sosyal desteklerinin yanında finansal destekleri ile de sempozyuma çok önemli katkılar sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Konak Belediyesi ve değerli başkanlarına ayrıca teşekkür ediyor ve şükranlarımı sunuyorum. Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi başta olmak üzere üniversitelerimize, İl Sağlık ve İl Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimize ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum. Sempozyumun verimli ve güzel geçmesinde en önemli pay sahibi olan değerli hocalarımıza, sosyal ve kültürel programda yer alan sanatçılarımıza teşekkür ve şükranlarımı sunmak istiyorum. Siz değerli katılımcılar iyi ki varsınız, sizlerin ilgi ve katılımı ile İzmir İleri Yaş sempozyumunun sekizincisini yaptık. Önümüzdeki yıl yapacağımız sempozyumun daha güzel geçeceğine inanıyorum. Sempozyum düzenleme kurulunda yer alan arkadaşlarıma, sekretaryamıza ayrıca teşekkür ediyorum “ dedi.
Sempozyum geleneksel olarak yapılan toplu fotoğraf çekimi ile seneye sempozyumda buluşmak üzere sonlandırıldı.

DSC 2033

 


Sempozyum programına erişim, http://www.egegeriatri.org.tr/images/8duyuruveprogramson.PDF
Sempozyum ile ilgili haberler için,
http://tv.ege.edu.tr/haber/5718/8-ileri-yas-sempozyumu-basladi.html
http://gazeteege.com.tr/352796-.html
http://www.demokratgazete.com/guncel/izmirde-ileri-yas-bulusmasi.html
http://www.egehaber.tv/saglik/izmirde-ileri-yas-bulusmasi-h17500.html
http://www.izmir.bel.tr/HaberDetay/13218/tr
http://www.izmirlininsesi.com/yerel-youmlnetimler/category/all/2
http://www.6n1k.com.tr/search.php?q=Sempozyum&page=0
http://www.gozlemgazetesi.com/HaberDetay/265/131934/izmirde-ileri-yas-bulusmasi.html#.VQ5d8_msXdM
http://izmir.aile.gov.tr/haberler/izmir-8-i%CC%87leri-yas-sempozyumu-basladi
http://www.ism.gov.tr/haberdetay.aspx?hyn=1895
http://www.izmirport.com.tr/?news&n=14009


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Sempozyum Duyuru ve  Programı   İzmir 8. ileri Yas Duyuru.pdf