65 YAŞ ÜZERİNE UYGULANAN KISITLAMALAR HAKKINDAKİ ÖNERİLERİMİZ

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan şehrinden başlayarak tüm dünyaya yayılan SARS COV 2 pandemisinin ülkemizdeki yayılımını durdurmak amacıyla alınan tedbirler çerçevesinde 22 Mart 2020 tarihinden bu yana 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı uygulanmaktadır. Bilgeliği ve sağduyuyu temsil eden ileri yaşlı bireyler hastalığın ciddi seyrinin farkında olarak bireysel haklarından, taleplerinden feragat ederek 3 aya yakın bir süredir kısıtlamalara uymuş ve topluma örnek olmuşlardır.

Bununla birlikte sürecin daha da uzayacağı ön görülmektedir. Bilimsel makaleler, sürecin uzamasının, evde kalmaları istenen ileri yaştaki bireylerde COVID dışı farklı sağlık sorunlara neden olabileceğinin altını çizmektedir. Bunlardan bazıları kronik hastalıkların artması, var olan hastalıkların kötüleşmesi, hareketsizliğin, D vitamini eksiliğinin neden olduğu kas iskelet sistemi hastalıkları, kardiyovasküler hastalıklar, obezite, yalnızlık duygusunun tetiklediği depresyondur.

Bir Haziran’da bir çok kısıtlamanın kaldırılmasını ne kadar süreceğini ön göremediğimiz pandemide yeni normalleşme çalışmaları olarak görüyoruz. Kısıtlamalar ile korumaya çalıştığımız 65 yaş üzeri bireylere hastalığı taşıyan kesim ise semptomatik veya asemptomatik genç kesimdir. Bu gerçeğin de dikkate alınarak yeni normalleşmede yaş sınırı olmadan tüm toplumu içeren yeni yapılanmaya ihtiyaç vardır. Böylece toplum sağlığı korunurken 65 yaş üzerinin COVID dışı olası sağlık problemlerinin önüne geçilecektir.

Başlangıç aşamasında 65 yaş üzeri bireylere uygulanan haftada 6 gün olan sokağa çıkma kısıtlamasının aşamalı olarak indirilerek kaldırılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Ege Geriatri Derneği olarak, ileri yaşın yaşanmışlıkları, tecrübeleri ve sağduyulu yaklaşımlarına güvenilmesi, toplumun sağlığının korunması ve iyileşme sürecinde desteklerine başvurulması gerektiğini düşünmekteyiz.

EGE GERİATRİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU


65 yas ustu insanlara koronavirus tavsiyeleri 1584883502 1