İzmir de ve Türkiye de Palyatif Bakım Uygulamalarının ele alındığı “ Palyatif Bakım Uygulamaları Değerlendirme Çalıştayı " 09 Haziran 2016 Perşembe günü Dr. Suat Seren Gögüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

 

IMG 8683


Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İzmir Kamu Hastaneleri Birliği Kuzey ve Güney Genel Sekreterlikleri, İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Geriatri Bilim Dalı, Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Ege Geriatri Derneği, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR, Üniversite, Yerel Yönetimler, Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri ve bilim insanlarının katılımı ile 25 Nisan 2013 tarihinde İzmir Kamu Hastaneleri Birliği toplantı salonlarında gerçekleştirilen “Palyatif Bakım Çalıştayı Evde ve Hastanede” ile başlayan ardından 5 Mayıs 2014 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen, “Destek Evi ( Hospis ) Çalıştayı ile 28 Mayıs 2015 tarihinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen, Tıbbi Vasiyet kavramının Hukuk, Tıp, Etik ve Maneviyat açısından tartışıldığı; “Tıbbi Vasiyet Çalıştayı" ile süren çalıştaylarda alınan kararlar ve uygulamaları değerlendirmek, İzmir de palyatif bakım uygulamalarında gelinen aşamayı ele almak, kurumlar arası işbirliği imkanlarını artırmak amacıyla yapılan çalıştaya yoğun ilgi ve katılım olması palyatif bakım çalışmaları açısından umut verici oldu.

DSC 1660

DSC 1749

 

Çalıştaya İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, Ege Üniversitesi İç Hastalıkları ABD ve Geriatri BD Başkanı Prof.Dr. Fehmi Akçiçek İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ile üniversite ve kamu hastanelerinden akademisyenler, uzmanlar, doktorlar ve sağlık çalışanları katıldı.

Açılış konuşmasını yapan çalıştay eş başkanı Prof. Dr. Fehmi Akçiçek "Palyatif Bakım özellikle kanser hastalarının ve onların ailelerinin maddi ve manevi ihtiyaçlarını karşılamak için gelişen bir kavram. Fakat palyatif bakım uyguşlamaları okadar başarılı oluyorki bu uygulamalar bugün artık yalnızca kanser hastaları ile sınırlı değil. Kronik ve ilerleyici tüm durumlar için geçerli. Tanımı böyle genişletildiğinde palyatif bakımın birinci ilgi alanını oluşturan konu yaşlılar oluyor. Bundan 10 yıl önceki uygulamalar ile arasındaki en önemli fark ilgi alanının giderek yaşlılara doğru kayması. Bu durum gelecek 10 yılda da giderek kendisini daha belirgin olarak hissettirecek” dedi. Palyatif bakımın tedavi yaklaşımlarının bittiği artık tedaviden bir yarar umulmadığı zaman başlayan bir tedavi olmadığınıda belirten Akçiçek, palyatif bakımın daha önce başlayan tedavi edici diğer tüm unsurlara entegre olmuş bir yaklaşım biçimi ve Palyatif bakım servislerinin hastanelerde artık umudun kesildiği hastaların yatırıldığı yer olmadığını ifade etti.


İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu “3 yıl önce küçük adımlarla başlayan çalışmalar bugün artık sahada net bir pratiğe dönüştü. Bu çok gurur verici bir tablo. Biz izmir Kuzey Sekreterliği olarak bu çalışmalara mevcut 3 bin yatağımızın içinde mütevazi yataklarla başladık Bugün itibariyle toplam 75 adet palyatif yatağımız mevcut. Geçen sene içerisinde yaklaşık 2200 civarında hasta yatarak tedavi gördü. Hem hastalar hem de hasta yakınları için bir çok şeyi değiştirdiğimizi düşünüyorum. Bu çalıştayı organize eden ve emek veren ekibe teşekkür ediyorum” dedi
Ail eve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay da kısa sürede palyatif bakım uygulamaları konusunda çok yol alındığını belirterek, “Başarılı sonuçların yanında kamu adınada altını çizmemiz gereken bir nokta, palyatif bakım hizmetlerini sunarken birçok kuruluş çok hızlı bir şekilde biraraya geldi. Çok önemli işbirlikleri oluştu ve süreç içerisinde de işbirlikleri verimli ve hızlı bir şekilde ilerledi. Bugüne kadar palyatif bakım hizmetlerine emek veren herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Değerlendirme çalıştayında gün boyu gerçekleştirilen 2 panel ve 3 oturumda İzmir’de palyatif bakım uygulamaları konusunda yapılanlar, yapılamayanlar ve hedefler Türkiye’de ve Dünyada Palyatif Bakım Uygulamaları, Palyatif Ugulamaları konusunda sorunlar çözüm önerileri hedefler, genel değerlendirme ve konsensus rapoları tartışıldı.
Değerlendirme oturumunda ise Tepecik EAH Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut “İzmir’de oluşan işbirliği ve projeler umut verici oldu, kısa zamanda önemli adımlar atılmasına ragmen bu alanda daha yapılması gereken çalışmalar bulunmaktadır. Bu konuda İzmir’de oluşturduğumuz işbirliği ve ekip ruhu ile eksik ve sorunları kısa sürede aşacağımızı düşünüyorum” dedi. İzmir de palyatif çalışanlarının düzenli olarak bir araya gelerek kendi aralarında eğitim ve deneyim paylaşımında bulunması, kurumlar arası işbirliğinin artırılması, mevzuat ve uygulamada yaşanan sorunlar için bakanlığa görüş ve öneriler hazırlanması çalışatay sonuç raporuna yansıyan görüşler arasında yer aldı.


DSC 1726

 DSC 1683IMG 8678DSC 1732