Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi öncülüğünde İzmir’de düzenlenen Çalıştay'da, toplumun yüzde 12’sini oluşturan Engelli bireylerin önemli sorunlarının en başında yer alan bağımsız ve erişilebilir konut ile uygun yaşam alanları oluşturulabilmesi için bilim insanları, uzmanlar ve sivil toplum temsilcileri biraraya geldi.

3 11
2 DSC 0647

 

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ( TOKİ ) ve Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Ege Üniversitesi Geriatri BD, Ege Geriatri Derneği işbirliği ile İzmir Valiliği, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ege Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Konak Belediyesi'nin destekleri ile düzenlenen Engelliler ve yaşlılar için engelsiz konut, yaşam alanları ve kent planlamasının ele alındığı "Bağımsız Yaşam İçin Engelsiz Konut ve Yaşam Alanları Çalıştayı” SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Bornova Ek Binası Eğitim ve Simülasyon Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Çalıştay açılışına Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Nesim Tanğlay, TOKİ’ yi temsilen Bülent Özturan, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, Yaşar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Nazım Sözer, Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Politikalar Daire Başkanı Dr. Altuğ Balcıoğlu, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut, Ege Geriatri derneği Başkanı Doç. Dr. Sevnaz Şahin ile Engelli Dernekleri Başkanları, konunun paydaşı kurum ve kuruluş temsilcileri, bilim insanları, uzmanlar ve sivil toplum temsilcileri katıldı.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan Tepecik EAH Yöneticisi Prof. Dr. Gökhan Akbulut “Hastanemiz Kas Hastalıkları Birimi’nde 600'e yakın hasta takip edilmekte. Bu hastalara yönelik ev ziyaretleri yaptığımızda, onların bir çok sıkıntılarına şahit olduk. Yaşamlarını konforlu sürdürebilmeleri noktasında çok sorunları olduğunu gördük. Asansörü bulunmayan, tuvalet banyosu uygun olmayan, rampası sorunlu olan, yolları yada kaldırımları düzgün olmayan alanlarını gözlemledik. Bu yaz bunları da değerlendirmek için TOKİ Başkanlığı ile bir görüşmemiz oldu. Üniversiteler, İzmir Büyükşehir Belediyesi, PALYAT İzmir grubu ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün de desteği ile bu toplantıyı icra ettik. Kişisel olarak, beni en çok mutlu eden projelerin birinin parçası olmaktan sevinç duyuyorum. Bu çalıştayın engelli vatandaşlarımızın sıkıntılarını azaltacak çözümlere katkıda bulunmasını ve sonra bu çözümlerin dalga dalga tüm ülkeye yayılmasını temeni ediyorum” dedi.

İzmir Kuzey KHB Genel Sekreteri Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu ise “Biz İzmir Kuzey Genel Sekreterliği olarak 18 kurumda günde yaklaşık 50 bin hastaya sağlık hizmeti sunuyoruz. Ayda yaklaşık 15 bin engelli hastamız bize başvuruyor. Bu hastalara hem hastanede, hem de evde hizmet veriyoruz. Kendi içimizde bazı dezavantajlara sahibiz. Yeni kurumlarımız engelli vatandaşlarımızın hizmet almasına uygun şekilde dizayn ediliyor. Eski hastanelerimizi ise her yıl belirli bir bütçe ayırarark yenilemeye ve koşullarını iyileştirmeye çalışıyoruz. Bizler hastanede fiziksel iyileştirmeler sağlamaya çalışırken, aynı zamanda uygulama bazında da bazı yeniliklere ihtiyaç duyuyoruz. Bugün belki böyle bir vesileyle bir aradayız. Tepecik EAH'nin üniversitelerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla geçmişte de çalışmaları oldu. Bunlardan gerçekten çok iyi fikirler türedi. Bugünkü toplantıya da bir heycanla geldim. Çünkü bu ekibin azmini ve heycanını görüyorum. Bu yüzden bugünkü çalıştayın da yine geçmişteki çalışmlar gibi başarılı olacağını ve engeli bireylerin yaşam kalitesini artıracak çözümler getireceğini umuyorum” diye konuştu.

Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı İkbal Sevil Sarıyıldız da “Bu çalıştay belki mimarlar ile tıpçıların bir arada olduğu ilk çalıştay. Bu bakımdan da önemli. Bizler insanlara ve yaşayan tüm canlılara yaşanabilir yerler inşa etmek istiyoruz" dedi.

Çalıştayda gün boyu gerçekleştirilen panel ve oturumlarda, engelli ve yaşlıların bağımsız şekilde yaşamasına ve hayatın her aşamasına tam olarak katılabilmesine imkan sağlamak için erişilebilirliğin tasarlanması, planlanması ve uygulanmasına yönelik ilkelerin tartışıldığı sunumlar gerçekleştirildi. Engelli dernekleri başkanları, engellilerin yaşadıkları sorun ve beklentilerini dile getirdi.

Uzmanların sunumlarıyla “Özerkliği Güçlendiren Konut ve Yaşam Alanları Nasıl Olmalı” TOKİ’nin yaptığı, bağımsız bir yaşam için konut, kent ve yaşam alanları çalışmaları, video gösterimi ve empati çalışmaları ile, erişilebilir konut, yaşam alanları ve kentler nasıl olmalıdır, sorularına cevap arandı.

Verimli geçen ve engelliler için önemli bir adım olan çalıştayın sonuç bildirgesinde ise; Engelli ve yaşlıların bağımsız şekilde yaşamasına ve hayatın her aşamasına tam olarak katılabilmesine imkan sağlayamaya yönelik çalışmaların sürdürülmesi, işbirliğinin geliştirilerek devam ettirilmesi vurgulandı.

Engelli ve yaşlı bireylere uygun konut yapımını teşvik edici çalışmaların sürdürülmesi, bu konuda yapılacak çalışmalara akademik ve uzmanlık desteği sağlanması, engelli bireylere yönelik yapılan konutlarda var olan kontenjanların artırılması ve kapasitenin geliştirilmesinin yararlı olacağı görüşleri, Erişilebilir ve Engelsiz yeni konut üretiminin yanında engelli bireylerin yaşadığı mevcut konutların engelli ve yaşlı bireylere uygun hale getirilmesine yönelik düzenlemelerin teşvik edilmesi, kamu kurumları ile yerel yönetimlere bu konuda uzmanlık desteği sağlanması, ilerleyen süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Konut üretimi yapan (kamu ve özel) kurum ve kuruluş temsilcilerinin de yer aldığı bir çalıştay yapılması sonuç bildirgesine yansıyan görüşler arasında yer aldı.

7 10
5 8
9 1
4 6
   
   

 


http://www.milliyet.com.tr/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-izmir-yerelhaber-1672360/

http://www.hurriyet.com.tr/engelliler-ortak-yasam-alanlari-istiyor-40286110

http://www.yasadikca.com/engelsiz-konut-ve-yasam-alanlari-calistayi-duzenlendi-30913

http://www.oyunkocu.com/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.

htmlhttp://www.modasabah.com/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.

htmlhttps://www.butikdershane.gen.tr/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.

htmlhttp://www.etbmm.com/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.

htmlhttp://www.internethayattir.com/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.

htmlhttp://www.internethayattir.com/engelliler-icin-uygun-yasam-alanlari-tartisildi.html

bağımsız yaşam için engelsiz konut