Yaş alan Birey, Yaşlanan Toplum

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ABD Geriatri BD’ndan Uzm. Dr. Sevnaz Şahin, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde(İEU) “Yaş Alan Birey, Yaşlanan Toplum” başlıklı bir konferans verdi.

Resul Tasan   

Aktuel Mecmua

DSC 6501

İEU Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Yaşlı Bakımı Programı ev sahipliğinde 15 Mayıs Perşembe günü yapılan konferans öğrencilerin ve öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleştirildi. Konuşmasına “Gelecek neler getirecek, biz hazır mıyız?” konularını ele alarak başlayan Şahin, doğumda beklenen yaşam sürelerinin gün geçtikçe uzadığına ve 2023’te kadınlarda 80, erkeklerde 75’in üzerine çıkacağına değindi. Bunu sağlayan başlıca faktörlerin bulaşıcı hastalıklarla mücadele, koruyucu önlemler, artan eğitim düzeyi, gelişen teknolojiyle beraber tanı ve tedavide ilerleme olduğuna dikkat çeken Uzm. Dr. Sevnaz Şahin, “Yaşam sürelerinin uzaması gelişmişliğimizin de göstergesidir.” dedi.

Öğrencilerin sorularıyla interaktif bir şekilde gerçekleştirilen konferansta Soma’da unutulmadı. “Bugün burada sağlıklı yaşlanma, yaş alan birey hakkında konuşuyoruz. Diğer taraftan Soma’da 20’li yaşlarda gençler toprağa veriliyor. Aslında buraya gelirken bunun da çelişkisi içindeydim. Yakınlarını kaybedenlere sabır diliyorum. Acımız büyük.” diyen Şahin, sözlerini bu şekilde noktaladı.

DSC 6529

Konferanstan satırbaşları

  • Aktif-başarılı yaşlanma; hayatta kalmanın ve fiziksel sınırlılığın ötesinde sağlıklı ruhsal yapı ve hayattan zevk almakla ilgilidir.
  • Başarılı yaşlanma hastalık ve engelin olmaması, yüksek bilişsel ve fiziksel aktivite, sosyal çevrenin içinde yer almakla sağlanabilir.
  • İleri yaşta karşılaşılan başlıca sosyal sorunlar; rolsüzlük, işe yaramazlık ve gereksizlik hissi, sosyal izolasyon, hayattan zevk alamama ve depresyondur.
  • Geriatri yaşlanma süreciyle ilgilenen tıp bilimine verilen isimdir. Türkiye’de şuanda sadece 55 geriatri uzmanı bulunuyor.
  • Şuan Türkye’de yaşlı nüfusun oranı % 7 civarındadır. Bu oran İzmir’de %8, Balçova’da ise % 10’nun üzerindedir.
  • Sivil toplum kuruluşları da aktif olarak sürecin içinde yer almalıdır. Ege Geriatri Derneği bu anlamda bu yıl 18-19 Mart tarihlerinde “İzmir 7. İleri Yaş Sempozyumu’nu gerçekleştirdi ve yaşlıları, akademik dünyayı, yerel idareciler ve kamuyu aynı çatı atında topladı.
    • Ege Geriatri Derneği ve İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerinin işbirliğiyle Türkiye’nin ilk ileri yaş dergisi Aktüel Mecmua haziran ayında yayın hayatına başlıyor.