Tazelenme Üniversitesi

Tazelenme Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan'ın önderliğinde geliştirilmiş bir sosyal sorumluluk projesidir. Proje, Prof. Dr. Tufan tarafından 2000 yılından bu yana sürdürülen ve 2023 yılında tamamlanması beklenen Türkiye Gerontoloji Atlası (GeroAtlas) araştırmasından elde edilen verilere dayanarak yapılandırılmıştır. 
Kim katılabilir?
60+ Tazelenme Üniversitesi, 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı bir programdır. Sorularımız daha önemli
İnsanın öğrenme yaşı doğumu ile ölümü arasındaki her andır. Tazelenme Üniversitesi, ömür boyu öğrenme temeline dayanmaktadır. İnsan içinde yaşadığı toplumun kendisine sunduğu olanaklar ölçüsünde gelişebilir. Gelişme, ömür boyu devam etmektedir. Ancak bu sürenin anlamlı bir gelişme olabilmesi için yaşlılık döneminin anlamlı şekilde yapılandırılması “bilgi” ile olabilir. Bilgi sayesinde sağlıklı aktif ve başarılı yaşlanma olasılığı belirgin şekilde artmaktadır. Tazelenme Üniversitesi bu açıdan bakıldığında “yaşlanmayan gönüllerin” (merhum Hatice Aktaş, 103 yaşında) okuludur.Bilgiyle yaşlanmak bilgisizce genç kalmaya çalışmaktan iyidir
Notun değil, bilginin peşinde
60+ Tazelenme Üniversitesi’nde not ve rekabet yoktur. Amaç sadece öğrenmektir. Gençler üniversiteye ender hallerde öğrenmek amacıyla gelir. Onlar, daha ziyade meslek, kazanç ve kariyer kavramlarına odaklıdırlar. Yaşlılar üniversiteye geliyorsa, o zaman bunun yegâne sebebi öğrenmektir. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırladığımız öğretim programıyla, yaşlılarımızın öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek, aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı “yeni yaşlılar” bu yeni girişimin katma değeri olacaktır
Prof. Dr. İsmail Tufan

33333 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dünyada ve Türkiye'de, ortalama yaşam süresinin artmasıyla birlikte yaşlı nüfus da çoğalmaktadır. GeroAtlas araştırması, toplumda, başarılı ve sağlıklı yaşlanan insanların sayısını artırmak için alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla yürütülmektedir. Tazelenme Üniversitesi'nin kuruluş felsefesi bu araştırmanın sonuçlarından elde edilen bilgi ve deneyime dayanmaktadır. 

Tazelenme Üniversitesi'nin hayata geçirilmesinde, Nazilli Öğretmen Okulu mezunu Mustafa Çöpelli ve emekli öğretmen arkadaşlarının düzenlemek istedikleri bir etkinlik için Prof. Dr. Tufan'a başvurmaları ilk kıvılcım olmuştur. Bir etkinlikle başlayan serüven 2016 yılında, Prof. Dr. Tufan'ın önderliğinde, 60 yaş ve üzeri bireylerin gönüllü olarak katıldığı bir okula dönüşmüştür. Bir asırlık ömür süren Hatice Aktaş'ın deyimiyle, “yaşlanmayan gönüller”in okulu kurulmuştur. 

Antalya Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 2016 yılında eğitime başlayan Tazelenme Üniversitesi, ilk kayıt döneminde 350 öğrenciye ulaşmıştır. Türkiye çapında gördüğü ilgiyle birlikte kısa sürede yaygınlaşmaya başlamıştır. 

Tazelenme Üniversitesi'nin 2017-2018 döneminde eğitime başlayacak kampüsleri: 
İstanbul Nişantaşı Üniversitesi 
Alanya Hamdullah Emin Paşa (HEP) Üniversitesi 
İzmir Ege Üniversitesi Kampüsü 
Muğla  Sıtkı Koçman Üniversitesi'dir 

Tüm kampüslerde, ev sahibi üniversiteler sosyal sorumluluk anlayışı çerçevesinde gönüllü olarak kapılarını açmakta; ders veren öğretim üyeleri yine gönüllülük esasıyla görev almaktadırlar. 

Tazelenme Üniversitesi'nin kampüslerinde bir yandan teorik derslerle yaşam boyu öğrenmenin gerçekleşmesi sağlanırken öte yandan uygulamalı derslerle öğrencilerin yeteneklerini keşfetmelerine olanak tanınmaktadır. Kampüslerde öğrenim gören genç kuşakların Tazelenme Üniversitesi öğrencileriyle aynı ortamda buluşması, onların bilgi ve tecrübelerinden yararlanması, eğitimin hedefleri arasında yer almaktadır.

taükutlama1 min

Tazelenme Üniversitesi'nin temel felsefesi, yaşam boyu öğrenme ve yaşam boyu üretkenliktir. İnsan yaşamının her döneminde olduğu gibi, yaşlılık döneminin de anlamlı bir şekilde yapılandırılması, ancak bilgi ve üretkenlik ile mümkün olabilir. Araştırmalar, bilgi ve üretkenlikle, sağlıklı, aktif ve başarılı yaşlanma olasılığının belirgin şekilde arttığını göstermektedir. Bilgi ile yaşlanmanın, bilgisizce genç kalmaya çalışmaktan iyi olduğu kolaylıkla söylenebilir.

tazelenmehakkinda2a

Gençler üniversiteye ender hallerde öğrenmek amacıyla gelir. Onlar daha ziyade meslek, kazanç ve kariyer kavramlarına odaklanırlar. Tazelenme Üniversitesi’nde not ve rekabet yoktur. Amaç sadece öğrenmektir. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırlanan öğretim programıyla 60+ yaş grubundaki öğrencilerin öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı bireyler olmaları yolunda destekleneceklerdir.

Tazelenme Üniversitesi'nde, ömür boyu öğrenme felsefesiyle, bireysel düzlemde bilgi ve tecrübe sistemleri tazelenerek zamana anlam, yaşama kalite kazandırılabilir. Yaşam memnuniyeti, yaşam kalitesi ve yaşamın anlamı bireysel düzlemde önemlidir ancak yaşamında anlam gören ve yeni boyutlarını keşfederek kendisini tazeleyen kişilerin bunu ömür boyu yapmaları, aynı zamanda tazeliğini koruyan toplumları da hazırlayacaktır. 

İnsan entelektüel varlıktır. Sadece ekmekle değil bilgiyle de beslenir. Bu yüzden taze bilgiyle yenilenebilir. Tazelenme Üniversitesi'ni kısaca tanımalamak gerekirse, yaşlanmayı yaş kavramından kurtarıp davranış ve tutum düzlemine taşıyarak bireyden topluma doğru gelişen bir tazelenme hareketidir.

Yaşlanmayan gönülleri bu harekete katılmaya davet ediyor ve saygıyla selamlıyorum. 

Prof. Dr. İsmail TUFAN 
Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı 
Tazelenme Üniversitesi Kurucu Başkanı

Tazelenme Üniversitesi Ege Kampüsü İletişim : Ezel TENLİ 0 54 316 96 40 
Tazelenme Üniversitesi Medya 

https://tazelenme.com/

https://www.facebook.com/tazelenme

https://twitter.com/tazelenme

https://www.youtube.com/channel/UCWirbeN-aylcSyX-GuHEZZg

https://www.instagram.com/tazelenme/

https://www.facebook.com/groups/75612476191/